Skip to main content

Vývoj mobilní aplikace může být velmi složitá a zároveň jednoduchá záležitost. Jak se na trhu zorientovat a koho si vybrat na vývoj mobilní aplikace pro splnění vašich cílů?  V tomto článku se podíváme, kolik asi stojí takový vývoj mobilní aplikace a jaké jsou rozdíly, když vám aplikaci vytvoří freelancer nebo agentura.

Jak probíhá vývoj mobilní aplikace?

První než začneme řešit cenu, pojďme se vůbec obecně podívat na to, jak vše funguje, když se tvoří mobilní aplikace.

Vývoj mobilní aplikace se skládá z několika hlavních prvků, které je nutné mít dobře procesně nastavené tak, aby celá spolupráce dodavatele vs. klienta fungovala. V momentě, kdy vás celým vývojem provádí nezkušený vývojář, může se z celé zakázky stát noční můra.

  1. Zadání poptávky a specifikace mobilní aplikace
  2. Tvorba cenové nabídka
  3. Úvodní schůzky 
  4. Návrh a schválení UX (uživatelské prostředí)
  5. Programování backendu
  6. Testování a optimalizace
  7. Předání a publikace na iOS a Google Play

Vývoj mobilní aplikace by pro vás měla být příjemná a zábavná činnost, kterou vás provede zkušený projektový manažer nebo vývojář.

Možnosti vývoje mobilní aplikace

V dnešním světe, kdy jsou chytré telefony standard naší společnosti se logicky hledají i způsoby, jak si usnadnit tvorbu mobilní aplikacích i pro méně technicky znalé vývojáře.

Šablony na mobilní aplikace

Nejjednodušší forma tvorba mobilní aplikace je přes šablony, kde akorát dosadíte svůj vzhled a vyberete jednotlivé funkcionality. Nejznámější tržiště takových šablon je Themeforest, kde najdete stovky různých šablon na různé použití.

Následně jsou i platformy jako Flutter nebo Apphive, které umožňují vytvořit mobilní aplikaci téměř bez žádné potřeby ovládat programování.

Tato možnost je ideální pro menší a začínající firmy, které potřebují pouze základní funkce mobilní aplikace s ohledem na malý rozpočet.

Vývoj mobilní aplikace na míru

Nejnáročnější ale nejpřesnější možná forma vývoje mobilní aplikace. Aplikace se programuje zcela na míru potřebám a požadavkům klienta.

Celý programovací kód, vzhled a funkce jsou unikátní. Zároveň aplikace má i daleko lepší optimalizaci (rychlejší načítání, správné zobrazení na různých mobilech), protože vše je navrženo na míru

Jedině osobním přístupem je možné dosáhnout opravdu dobrého vzhledu, orientace a tím i pravděpodobného úspěchu celé mobilní aplikace.

Kolik stojí vývoj mobilní aplikace

Šablonovitá mobilní aplikace může stát od 50 000 Kč do 100 000 Kč- Mobilní aplikace na míru od 100 000 Kč až po 3 000 000 Kč.

Cenu tedy hlavně rozhoduje způsob vývoje mobilní aplikace a vývojář nebo studio, které vám aplikaci bude vyvíjet. Pojďme se podívat na jednotlivé cenové hladiny vývojářů a studií, které vám mohou vytvořit vaši mobilní aplikaci.

Low cost

V této cenové hladině najdete spíše začínající freelancery a agentury, které vyvijí mobilní aplikaci na šablonovitém řešení.

Díky tomu jsou schopni vytvořit mobilní aplikaci do 50 000 Kč ale je zde velmé riziko kvality, dlouhodobé udržitelnosti a celkového úspěchu mobilní aplikace, protože spoustu vývojářů teprve sbírají své první reference.

Od vaší mobilní aplikace čekejte spíše základní funkce a průměrný design, který nabízí šablony na mobilní aplikace. Je nutné si uvědomit, že i když se pokoušíte vytvořit mobilní aplikace na šablonovitém řešení, stejně vždy narazíte na programovací výzvy, které jsou nezbytné pro dosažení všech požadavků.

Vaše mobilní aplikace nebude nikdy podle vašich představ a budete muset dělat kompromisy, vzhledem k omezeným technickým možnostem. Co je tedy velmi důležité je zaměřit se na reference a případné záruky, kdyby projekt nešel podle plánu.

Tato kategorie je například vhodná pro pilotní projekty, šablonovité mobilní aplikace (restaurace, informační weby) nebo začínají startupy, které mají omezené rozpočty.

Střední třída

Střední třída, je vhodná kategorie pokud už potřebujete určitou kvalitu a úroveň servisu při vývoji vaší mobilní aplikace. Agentura nebo freelancer, mají dostatečné reference a zavedený proces spolupráce.

Cenově mobilní aplikace vychází v rozmezí 50 000 až 250 000 Kč při průměrné náročné mobilní aplikaci. Pokud jde ale o mobilní aplikaci se specifickými funkcemi nebo potřebami, cena může být až nad 250 000 Kč.

Celý proces by měl být pro vás velmi příjemný a intuitivní. Výsledek by měl naprosto splňovat vaše očekávání a dlouhodobě splnit stanovené cíle. Díky zkušenostem a prokazatelným referencím máte jistotu, že veškeré doporučené změny by měli dávat smysl a zlepšit celkový dojem z použivání aplikaci

Mobilní aplikace v této cenové třídě se vyvíjí na míru, tzn. vše se kóduje zcela od začátku bez šablon. Kód je tedy maximálně optimalizovaný pro funkce aplikace, rychle se načítá a je možné přidávat jakékoliv nové funkce nebo provádět změny.

My se pohybujeme přesně v této cenové třídě – je nutná investice ale můžete čekat splnění vašich požadavků a pravděpodobně i vašich cílů.

Kódujeme v programovacím jazyku React (programovací kód, kde jsou tvořeny mobilní aplikace jako Facebook nebo Airbnb).

High end

Exkluzivní servis, nejvyšší kvalita ale také nejvyšší cena. V této cenové třídě počítejte s investicí 1 000 000 Kč a více.

Pokud jste zainvestovaný startup, který vyvíjí futuristickou mobilní aplikaci nebo například firma, kde víte, že aplikaci bude každý den používat desítky až stovky tisíc lidí, určitě se vyplatí přemýšlet o této cenové třídě.

Když jste ale průměrný klient, z 90% se vyplatí spíše volit střední cenovou třídu, kde najdete všechny potřebné vlastnosti spolupráce pro potřebný úspěch a především adekvátní rozpočet.

Shrnutí

Vývoj mobilní aplikace může být velmi příjemná i nepříjemná zkušenost.

Je důležité si uvědomit, kdo jste, jaký máte rozpočet, jaký hledáte servis a úroveň služeb.

Jen tak můžete zvolit správného dodavatele pro vývoj vaší mobilní aplikace.

Online marketing

Po publikaci je dobré myslet i na online marketingovou strategii.

Pokud vaše aplikace je jen podpůrná a nemá přímo business záměr

(např. informační charakter atd.) nemusíte toto vůbec řešit.

Když ale aplikace má zvýšit vaše příjmy a pomoct růstu firmy, je dobré mít nachystanou online marketingovou strategii, která podpoří vydání vaší nové mobilní aplikace.

Webová aplikace

Pokud je mobilní aplikace napsaná v moderních programovacích jazycích jako je například React, je snadné udělat mutaci i pro web, tzn. když se vyvine mobilní aplikace, vytvořit z ní webovou aplikaci je už minimum práce.

Takto budete schopni uživatelům nabídnout stejné funkce, které mají na mobilu i na desktopu nebo tabletu.

Údržba a aktualizace

Nezapomínejte ale že s dokončenou mobilní aplikací všechna práce teprve začíná. Klient a vývojář mohou vést dlouhé diskuze na téma, jaké funkce má mobilní aplikace mít a jak má asi vypadat orientace napříč aplikací ale realitu se vždy ukáže až při reálném provozu.

V prvních měsících provozu je tedy se dobre připravit na mírné změny, které vyplynou z uživatelských dat a zpětné vazby. V tomto bodě se začínají naplno projevovat kvality dodavatele a jak má nastavený klientský servis. Potřebujete mít vedle sebe silného partnera, se kterým můžete růst nebo naopak řešit krizové situace.

Takový partner asi nebude freelancer, protože je to jednotlivec, který má maximálně 24h času každý den a pokud bude mít jinou práci a vaše aplikace nebude fungovat, budete muset čekat. Když ale spolupracujete s ověřenou agenturou, máte jistotu, že mají na vás alokované kapacity, stanovenou reakční dobu a když se cokoliv stane, jsou tu pro vás.

Závěr

Před startem vývoje je dobré, ať víte přesně co chcete a jaký máte rozpočet, jen tak najdete správný směr a partnera pro dlouhodobou spolupráci.

Snažíme se profilovat jako relevantní a profesionální digitální agentura ve střední cenové třídě, která vám pomůže kompletně s vývojem vaší mobilní aplikace, následnou správou nebo online marketingem.

Kontaktujte nás ještě dnes.

Petr Sanetrník

Petr má ve Webfusion na starost organizaci jako je nastavování procesů, vedení porad nebo určování strategických cílů do budoucna.