Chraňte si své soukromí na internetu

 V kategorii Lifestyle

Dnes se podíváme na internet z trochu jiného pohledu – zneužití soukromí na internetu. Když jsme vydávaly článek Vliv Facebooku na podnikání, zmínili jsme, jak Facebook má zásadní vliv na dnešní business, má to ale i svoji stinnou stránku.

Veškeré služby, které dnes na internetu používáte zdarma, tak zdarma určitě nejsou. Platíte za ně tu nejvyšší cenu – svými osobními daty. Mnoho lidí říká: „no ale já nemám co skrývat, mně je to jedno‘‘. Tohle je ale ten nejhorší přístup, který lze zaujmout – pokud dovolíme jen tak sdílet a prodávat své osobní údaje, je to jen krůček od zrušení našeho soukromí a narušení lidských práv.

Byznys 21. století – prodej osobních údajů

Pro velké korporace jako Google nebo Facebook je daleko větší byznys, prodávat Vaše soukromá data inzerentům (ti co platí za zobrazování reklamy) než kdyby jste si danou službu měly sami platit. Pro inzerenta je to velmi efektivní, protože díky velkému množství dat dokáže reklamu zacílit přesně na svoji cílovou skupinu.

Díky tomu, že Google, Facebook nebo Microsoft mají tolik uživatelů po celém světě, je logické, že patří mezi největší firmy světa, protože vlastní tu nejcennější komoditu na světě – Vaše osobní data. Díky tomu, že osobní data jsou tak cenná, tak tímto prodejem Vašich dat inzerentům narušují soukromí na internetu všech uživatelů.

Jak konkrétně je narušováno naše soukromí na internetu?

MOBILY OD GOOGLU S ANDROIDEM NÁS SLYŠÍ
POKUD NEMÁTE FACEBOOK PROFIL, TAK MÁTE TZV. GHOST PROFILE A SPOUSTU DALŠÍHO

PŘÍSTUP K DATŮM MAJÍ STÁTNÍ ÚŘADY ZA ÚČELEM ‚‚OCHRANY STÁTU‘‘, COŽ ZNÍ PĚKNĚ ALE JE TO VELMI ZNEUŽITELNÉ

Jak chránit své soukromí na internetu? – Prohlížeč Brave

Brendan Eich (zakladatel nejpoužívanějšího programovacího jazyku Javascript, spoluzakladatel prohlížeče Mozilly firefox) se rozhodl vykročit v boji proti zneužívání osobních údajů a vytvořil nový prohlížeč Brave, který v sobě má integrovaný Ad-blocker (zobrazování reklam) a spoustu dalších omezení, tak aby pro velké korporace bylo obtížné nebo nemožné o Vás jen tak schromažďovat Vaše cenná osobní data.

Odkaz na stažení prohlížeče Brave – Stáhnout

Je jen na Vás, jestli chcete být produkty těch největších firem světa a jen tak nechat prodávat své osobní data nebo jestli se začneme jako společnost bránit k ochraně svých osobních dat a budeme se snažit zmírnit vliv těchto technologických gigantů.