Skip to main content

Řešíte tvorbu webových stránek a nevíte a chtěli by jste to zkusit sami? Nejednoduší řešení, jak si vytvořit vlastní web je na WordPressu. Pokud jste začátečník, pravděpodobně narazíte na sérii problémů, které budete muset řešit může to být trochu složíte, jak nainstalovat WordPress.

Cílem dnešního článku vás jednoduše provést celou problematikou tak, aby jste bez problému zvládli instalaci wordpressu a mohli zkusit vytvořit svůj nový web. Pojďme se tedy podívat na to, jak nainstalovat WordPress.

„Co Čech, to webdesigner. Weby navrhují elektrikáři i instalatéři, váš učitel na střední, soused, aktivní prateta. To ovšem neznamená, že jejich weby přinášejí smysluplné výsledky.“

Těmito větami uvádí Jan Řezáč svoji knihu Web ostrý jako břitva, první českou, a hlavně smysluplnou knihu, která se dá považovat za bibli webdesignerů (alespoň tedy u nás ve Webfusion). 

Jak jsou důležité webové stránky?

V dnešní době lze pozorovat, že čím dál více podnikatelů a firem, kteří nemají atraktivní webovou stránku jsou pod tlakem konkurence, která má skvělá web a bere jim tak zákazníky z internetu.

Existuje mnoho možností, jak web navrhnout a publikovat. Některé z nich jsou pro webdesignera snazší, levnější a technologicky méně náročné než jiné. Webová řešení lze podle přístupu k jejich tvorbě rozdělit na bezplatný web, web vytvořený pomocí redakčního systému a webové řešení na míru.

V tomto článku se zaměříme na instalaci redakčního systému WordPress, na jehož základech můžete svůj web bez problému postavit.

Jak naistalovat WordPress

Ještě než začneme je důležitá příprava, ať je pro vás instalace wordpress pohodlná a vše snadno pochopíte. Dobré je taky myslet už na to, jak vůbec budete web tvořit a jak následně zajistíte jeho dlouhodobé fungování a údržbu.

Pokud si chcete vytvořit jen prezentační stránky pro svůj koníček tak vše je jen vaše starost. Jestli ale chcete tvořit webové stránky pro svoji firmu a potřebujete, aby vám webová stránka vydělávala peníze, je lepší si najmout profesionála.

Doména

První co potřebujete je doména vašeho nového webu. Pro registraci můžete využít celou řadu registrátorů – my nejčastěji registrujeme domény u Wedos.

Cena cz domény se obvykle pohybuje okolo 180,- Kč včetně DPH.

Hosting

Další věc, kterou potřebujete je hosting, tzn. server, kde se uloží vaše nová webová stránka a odkud se bude neustále načítat napříč celým internetem.

Pro start vám stačí základní hosting a jeho výběr si projdeme později v článku.

Wordpress šablona

Wordpress se dá chápat jako takový operační systém (něco jako Mac nebo Windows). Jakmile máte nainstalovaný svůj operační systém na hostingu, můžete do něj začít instalovat další věci jako jsou šablony (definují vzhled) a pluginy (definují funkce).

Nejdůležitější je pro vás šablona, která určuje vzhled webu – můžete zvolit některou zdarma a nebo se zaplatit za nějaké prémiové. Cena za prémiové šablony se obvykle pohybuje od $30 až do $100 a rozhodně se vyplatí do ní zainvestovat.

Logo

Nezapomeňte, že každý web má i své logo, které definuje jeho barvy a celkový vzhled. Logo si můžete nechat vytvořit u grafika nebo zkusit vytvořit nějaké sami pomocí různých nástrojů.

Jak dovedete první návštěvníky na svůj web?

Od svého nového webu by jste měli mít jeden jasně vytýčený cíl, který by měl dodavatel mít neustále na paměti při tvorbě webu. Obvykle se jedná o zvýšení poptávek nebo prodejů ale může jít také o zvýšení návštěvnosti nebo pouze zlepšení vizuálního dojmu z nového webu.

Nevíte si rady?

Pokud potřebujete nový web a nemáte čas řešit instalaci WordPress a tvorbu webových stránek, můžete vše nechat na nás.

Provedeme vás celým procesem a na konci vzniknou funkční webové stránky, které vám zvýší poptávky a prodeje.

Kapitola 1

Co je to WordPress a jak naistalovat WordPress

Kapitola 2

Zakoupení domény

Kapitola 3

Zakoupení hostingu a příprava

Kapitola 4

Stažení wordpress

Kapitola 5

Upload WordPress na web hosting

Kapitola 6

Tvorba databáze

Kapitola 7

Instalace

Kapitola 8

Závěr

Co je to wordpress a jak nainstalovat WordPress

Kapitola 1

WordPress je open-source CMS (content management system, česky systém pro správu obsahu, redakční systém), který byl spuštěn v roce 2003 a od té doby se stal jedničkou na poli redakčních systémů – běží na 43 % všech webových stránek a mezi ostatními redakčními systémy na internetu má podíl 64,1 %

Díky svému grafickému rozhraní je práce s ním velmi jednoduchá a intuitivní. Kromě dostupnosti zdarma je největší předností redakčního systému WordPress rozšiřitelnost pomocí obrovského množství různých pluginů a designových šablon.

Pomocí WordPressu a vhodně vybrané šablony, pluginů lze pak vytvořit například i e-shop nebo pokročilý web s uživatelskými účty nebo speciálními funkcemi.

Zakoupení domény

Kapitola 2

Ještě než začneme je potřeba si vybrat, jakou doménu bude mít vaše nová webová stránka.

Nejpoužívanější domény jsou v Česku jsou .cz, hodně se ale používá i .eu. V každé zemi se pak zpravidla používají doménové přípony, které reprezentují daný stát – například Německo (.de), Velká Británie (.uk) a dále. Pro zahraničí je nejobvyklejší doména .com.

Dostupnost domény snadno ověříte například na Wedos.cz. Jakmile máte ověřeno, že vaše doména je volná, stačí ji registrova a zaplatit poplatek, který vychází cca na 175,- Kč včetně DPH na rok.

Jakmile máme vybranou doménu, můžeme k doméně připojit web hosting (místo, kde jsou uložené data webové stránky).

Příprava hostingu

Kapitola 3

Jakmile máme zakoupenou doménu, uvidíme ji v administraci a můžeme k ní přikoupit web hosting. Je to snadný proces, kde během pár kroků zaplatíte a máte zřízenou doménu i web hosting. Pro start můžeme doporučit web hosting low cost od Wedos.

Pokud nehodláte platit za webhosting a chcete si tvorbu jen vyzkoušet, můžete si na Vašem počítači zprovoznit lokální webový server, na němž můžete tvořit a testovat různá řešení. Mezi nejpoužívanější patří XAMPP nebo WampServer.

Stažení WordPress

Kapitola 4

Máte-li zřízený webhosting a doménu nebo spuštěný lokální webový server, můžeme se pustit do instalace wordpressu. Pojďme se tedy podívat, jak nainstalovat WordPress.

Pokud jste u Wedos zakoupili variantu hostingu NoLimit, máte možnost v administraci zvolit položku „instalátor aplikací“ a WordPress naistalovat na jedno kliknutí – stačí zvolit WordPress, vyplnit přihlašovací údaje a máte vše online. My si ukážeme i druhou variantu – instalace WordPress přím na hosting.

Když chceme WordPress naistalovat přímo na web hosting, musíme si z oficiálních webových stránek stáhnout jeho nejnovější verzi. Navštivte proto web https://cs.wordpress.org/download/ a uprostřed stránky naleznete tlačítko s odkazem ke stažení instalačních souborů.

Po jejich stažení je nutné tyto soubory z vašeho počítače dostat na serverové úložiště. Máme dvě možnosti: nahrát na hosting komprimovaný soubor a následně jej rozbalit nebo druhá možnost extrahovat (rozbalit) soubory v počítači a následně je nahrát na hosting. My si ukážeme první možnost.

Upload WordPress na web hosting

Kapitola 5

Disponuje-li váš poskytovatel on-line nástrojem k přístupu na váš webhosting, jako je například WebFTP u společnosti Wedos, přihlaste se zde pomocí uživatelských údajů z e-mailu o zřízení webhostingu. Pokud ne, využijte některý z oblíbených správců souborů, jimiž jsou např. Total Commander nebo Altap Salamander a připojte se na server skrze něj. 

Nyní do kořenového adresáře vaší domény nahrajte komprimovaný instalační balíček WordPressu. V rozhraní WebFTP následně balíček rozbalíme pomocí tlačítka Unzip. Obdobně lze rozbalit balíček i v prostředí některého z výše zmíněných správců souborů. 

Poté, co se nám instalační balíček rozbalil je nutné zkontrolovat, zda jsou všechny soubory v kořenovém adresáři domény a ne někde jinde, jako například v mém případě ve složce wordpress. Je-li to i váš případ, je nutné obsah této složky přesunout o úroveň výše. Učiníme tak. Pro provedení přesunu všech souborů v prostředí WebFTP je potřeba všechny označit a kliknout na tlačítko Přesunout. Cílový adresář bude stejný kromě posledního slova „wordpress“ v jeho cestě. 

Je třeba také nastavit cestu pro všechny cílové adresáře pomocí tlačítka vedle. Poté je vše potřeba potvrdit kliknutím na zelenou fajfku. Po dokončení přesunu je složka „wordpress“ prázdná, proto bude spolu s původním komprimovaným balíčkem označena a smazána.

Tvorba databáze

Kapitola 6

Dalším krokem, jak nainstalovat WordPress je vytvoření databáze. My si databázi vytvoříme v zákaznické administraci našeho webhostingu. Po otevření zákaznické administrace je potřeba otevřít detail konkrétního webhostingu, kam bude WordPress instalován. 

Po pravé straně se nachází tabulka databází – po kliknutí na vytvořit novou se zobrazí rozhraní pro tvorbu nové databáze. Zde je nutné zadat její libovolný název a přijímací e-mail, kam během několika minut dorazí heslo k databázi. 

Pokud WordPress instalujete na lokální webový server a chcete si vše pouze vyzkoušet, bude nutné vytvořit databázi manuálně, například v prostředí phpMyAdmin. Na internetu lze nalézt spoustu návodů i videonávodů, které vám s tímto zajisté pomohou.

Instalace

Kapitola 7

Přišel-li nám e-mail s heslem k databázi, můžeme v prohlížeči navštívit adresu webu, kde bude WordPress nainstalován. Po načtení příslušné adresy je zde připraven průvodce instalací redakčního systému WordPress. 

V tomto průvodci je třeba kliknout na tlačítko Pokračovat a v následující části vyplnit údaje pro připojení k databázi, která byla vytvořena v předchozím kroku. Požadovaná pole budou vyplněna podle informací z e-mailu s heslem k databázi. Předponu tabulek je možné zvolit, ale nejlepší je ponechat výchozí hodnotu „wp_“.

Poté už je jen třeba kliknout na tlačítko Odeslat a následně na Instalovat. Je-li vše v pořádku, stačí pokračovat podle instrukcí průvodce. 

Důležité je však nezapomenout heslo a uživatelské jméno pro administrátora. Podaří-li se vše, jak má, jsme úspěšně přihlášeni do administrace naší první webové stránky běžící na redakčním systému WordPress!

Závěr

Kapitola 8

Už tedy víte, jak nainstalovat WordPress a nyní můžete začít tvořit svůj nový web. Tvorbu webových stránek, e-shopů a komplikovanějších řešení vám ve WordPressu usnadní šablony a pluginy. Tyto je možné v prostředí WordPressu stáhnout a nainstalovat pouhými několika kliknutími. Šablony upravují základní vzhled vašich webových stránek a existuje jich nespočet. 

Pokud nemáte žádné zkušenosti s tvorbou webových stránek, doporučuji absolvovat nějaký kurz např. na Udemy, Skillshare nebo na nějaké podobné platformě. Kurz vám ušetří mnoho času a máte s ním daleko větší šance udělat funkční web.

Jde o to, že tvorba webů má své určité pravidla a zásady, které když neznáte tak to může trvat velmi dlouho než přijdete na to, jak mít web opravdu funkční webové stránky, které splní vaše očekávání. Pokud přemýšlíte, že by jste si web nechaly u někoho vytvořit, doporučujeme přečíst článek kolik stojí webové stránky.

Jan Roller

Honza je hlavní vývojář Webfusion díky kterému má každý web čistý a optimalizovaný kód pro maximální možný výkon. Nezalekne se žádné výzvy a vždy nalezne chytré řešení problému.